Цей вірш ми планували випустити в день пам’яті Олександра Олеся, 22 липня. Але через терористичну атаку Росії на цивільні обʼєкти міст України та Києва публікуємо вірш 9 липня, у День жалоби, що його оголошено у Києві та Кривому Розі.
Олександр Олесь (справжнє ім’я — Олександр Іванович Кандиба) — відомий український поет, драматург і перекладач, один з найвидатніших представників українського символізму.
Олесь відкрито критикував радянську владу за її політику українізації, яка, на його думку, використовувалась як ширма для русифікації та знищення української культури.
Після встановлення радянського режиму в Україні, Олександр емігрував за кордон, де продовжував свою творчу діяльність та боровся проти тоталітаризму. «Пам’ятай» Коли Україна за право життя З катами боролась, жила і вмирала, І ждала, хотіла лише співчуття, Європа мовчала.